Rustling Leaves

This morning I did 7 miles in 1:02:48! I felt really good the whole time – I think incorporating yoga into my Marathon Training is a good idea icon smile Rustling Leaves Normally on my runs all I hear is my breath, my footsteps and passing cars (I don’t run with an Ipod because I am a freak). But today I noticed the sound of rustling leaves. There are so many leaves on some parts of the sidewalk I can’t even see the concrete!

Like I said yesterday, I need to change up breakfast. Today I made a Peanut Butter and Pumpkin Butter (PB&PB) bagel with egg beaters on the side. This was just what I needed icon smile Rustling Leaves DSCN2071 300x225 Rustling Leaves

Also, I ate a lot of grapes while putting breakfast together…when they are right there it’s so hard to resist!DSCN2074 300x225 Rustling Leaves

My latest obsession are these Vitaminwaters. I had a $4.00 off coupon for a case of them from Costco. Note: Although they have a big “10″ on the outside, they have 25 calories per bottle. I hate when a serving isn’t the entire bottle/package or is super small. But I do like these! They are tasty and  have extra vitamins – anything helps during flu season! I’ve been drinking a lot of them (since I have a case and all), but don’t usually mention my drinks on the blog for some reason.DSCN2077 300x225 Rustling Leaves

Happy Wednesday!

Budget: I think I am going to try the November grocery challenge and only spend $100 for the rest of the month. I am a little scared to do this since I am not comletely used to shopping for two yet. I’m going to try and plan out my monthly groceries today and see if I think it’s do-able.

Comments

  1. says

    I don’t usually enjoy running with music very much, either, but I’ve been doing it more often lately and it’s not terrible.

    I prefer hearing my feet pounding the pavement, though.

  2. says

    Ugh, I could never do that challenge. I spend 100 bucks each time I go, which is weekly. Am I rich, you ask? Umm, no. I’m living off loans in graduate school. Yet still, I find it necessary to buy for a family of four. Please send me some tips.
    Lindsay

  3. says

    omg I’m obsessed with that Vitamin Water 10 except it’s so damn expensive! When it went on sale here for 88 cents, I stocked up and now I have enough to last me a month. Lemonade is my favorite by far

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *