• Home
  • About
    • About Monica
    • Media Kit & Press
  • Contact
  • Nav Social Menu

    • Email
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • YouTube
  • Running
  • Recipes
    • Breakfast
    • Dessert
    • Dinner
    • Food Journal
    • Lunch
    • Nutrition & Food Tips
    • Smoothies
    • Snacks
  • Podcast
  • Videos
  • Training Plans
  • Lifestyle
    • Fun
    • Healthy Living
    • My Life
    • Run Eat Repeat Podcast
    • Travel
    • What Runners Eat

Run Eat Repeat

One Apple One Dollar

Dinner

FacebookTweetPin
12 Mar

Since I normally buy produce in bulk (at Costco) I don’t really think about how much certain things cost individually.

This afternoon I was craving an apple so I stopped in the store for an apple and DP. As the title says, the apple was $1.00. Interesting. I think it’s a good idea for me to be reminded how much fruit and veggies cost because I feel like I spend soooo much money on them at Costco, but I am really saving money. appleI also had some trail mix, but I’ll spare you the tragic camera phone picture. 

Dinner was white doughy cheese bread – definitely the highlight of the meal. I usually make a healthier version of this bread for myself and this kind for Ben. But – I always end up stealing some of his because it’s better – so this time I just made some for myself too!IMG_6197

Plus tomato soup jazzed up with chickpeas (shocker, I know) and corn…IMG_6198

See you Friday morning 🙂

THIS IS YOUR YEAR.

Get your FREE 2025 GOALS Workbook for Runners now!

    We respect your privacy. Unsubscribe at any time.
    FacebookTweetPin

    12 Comments

    Previous Post: « SUSHI
    Next Post: His And Hers Oats In A Jar »

    Reader Interactions

    Comments

    1. cara says

      2010-03-12 at 5:21 pm

      Costco definitely has the best produce prices. I love it!!

      Reply
    2. Carolyn says

      2010-03-12 at 1:35 pm

      That cheesy bread looks fantastic. I remember as a kid we would put american cheese on bread and then lay it in the oven. It was ready when it was just starting to get brown spots on it. Now I want cheese toast.

      Reply
    3. Shannon says

      2010-03-12 at 12:58 pm

      A little white bread and cheese never hurt anyone….it looks amazing. I miss doughy bread since going gluten free.

      Reply
    4. Alison says

      2010-03-12 at 12:26 pm

      Sometimes you just need doughy white bread. It’s good for the soul.

      Reply
    5. Amanda says

      2010-03-12 at 7:23 am

      There is nothing better than cheese + bread ….. except ice cream. : )

      Reply
    6. Megs says

      2010-03-12 at 6:20 am

      yummy looking cheese bread – simple things in life are sometimes the best. Love your site.

      Reply
    7. Thelonius Hatchery says

      2010-03-12 at 4:46 am

      It took me a second to realize what ‘DP’ was…my first reaction was “That happens at Trader Joe’s????”

      Reply
      • Thelonius Hatchery says

        2010-03-12 at 4:48 am

        I’m drunk and for some reason I thought u shopped at Trader Joe’s for the apple and DP…I will now slink away in embarrassed….

        Reply
    8. Karla says

      2010-03-12 at 3:47 am

      That seems expensive for an apple. I buy a 5lb bag of organic apples for $3 here, but Upstate NY produces A LOT of apples so that might be why. That does look like a mighty big apple though!

      Reply
    9. All Women Stalker says

      2010-03-12 at 3:24 am

      Buying food in bulk will really help you save some money. =D But here where I live, there’s not much difference.

      Reply
    10. Karyn says

      2010-03-12 at 2:54 am

      where did you find an apple for $1. even at the cheapo grocery stores i shop at the apples aren’t a dollar. then again i buy apples that are quite hefty hah

      Reply
    11. Evan Thomas says

      2010-03-12 at 2:37 am

      How big a container do you buy of chickpeas?(Not that I’m judging at all; they’re easily my favorite bean and I could rip through any can :-))

      Reply

    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Primary Sidebar

    Welcome to Run Eat Repeat!

    Hi! I'm Monica, I love running, eating and sharing the best tips & strategies to help you RUN your BEST life! I've run +50 half & +30 full marathons and... More » about About

    Follow Me

    • Email
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • YouTube

    Search

    Browse by Category

    RUNNING GOALS PLANNER

    THIS IS YOUR YEAR.

    Get your FREE 2025 GOALS Workbook for Runners now!

      We respect your privacy. Unsubscribe at any time.

      Follow @RunEatRepeat

      • Email
      • Facebook
      • Instagram
      • Pinterest
      • Twitter
      • YouTube

      Disclaimer

      Disclaimer: Please speak with a medical professional before making any changes to your diet or exercise. I am not a doctor or registered dietitian. The views expressed are based on my own experiences, and should not be taken as medical, nutrition or training advice. Please note that affiliate links and sponsored posts may pop up from time to time. I truly appreciate your support. More »

      Privacy Policy

      Recent Posts

      • BREAKING DISNEYLAND HALF MARATHON NEWS
      • Write for us sponsored posts
      • How to train for running a marathon
      • REVEL Marathon & Half Marathon DISCOUNT CODE 2025
      • The BEST FUNNY VALENTINE’S for RUNNERS